W ostatnich dniach Polskę nawiedziła fala siarczystych mrozów, które miejscami osiągały ponad -20℃! Na dodatek, bardzo niskim temperaturom w większości kraju towarzyszyła zalegająca pokrywa śnieżna.
W nadchodzącym tygodniu tak silne mrozy nam już nie zagrożą, ale to nie oznacza, że zima odpuści. W dalszym ciągu w wielu regionach możemy bowiem liczyć zarówno na ujemną temperaturę, jak i na świeżą dostawę śniegu. Jeżeli pojawią się większe ocieplenia, to jedynie na chwilę. Zapraszamy na szczegółową prognozę.
Poniedziałek, 15 stycznia
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. W całej Polsce będą występować przelotne i rozproszone, ale niekiedy dość intensywne opady śniegu, im dalej na północ, tym częstsze. Przyrost pokrywy śnieżnej punktowo wyniesie ok. 5 cm.
Słupki rtęci w najcieplejszej chwili dnia pokażą od -1℃ do 2℃, jedynie na Pogórzu -2℃.
Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-60 km/h, lokalnie, głównie na Wybrzeżu, do 70 km/h, z reguły z kierunków zachodnich, powodujący zawieje oraz zamiecie śnieżne.
Wtorek, 16 stycznia
We wtorek pogoda będzie bardzo podobna, czyli regularnie powinno pokazywać się słońce, ale czasami przybędzie także chmur i pojawi się przelotny śnieg, ale opadów zapowiadamy nieco mniej niż w poniedziałek.
Temperatura trochę spadnie i nie przekroczy -5℃ na północnym wschodzie, -3/-2℃ w centrum oraz 0℃ na zachodzie. Tymczasem o poranku mróz chwyci ponownie w całym kraju, a tam, gdzie się wypogodzi, zbliży się do -10℃.
Wiatr umiarkowany, porywisty, z kierunków zachodnich.
Środa, 17 stycznia
W środę odwilż przeniesie się nad południe Małopolski i Śląska, gdzie temperatura wzrośnie do 2-3℃. Poza tym będzie ok. 0℃ i nieco poniżej, tylko na północnym wschodzie ściśnie nieco większy mróz, do -6/-4℃.
W ciągu dnia nie powinno zabraknąć słońca, a niewielkie, przelotne opady śniegu wystąpią na północy, a pod wieczór też gdzieniegdzie na zachodzie oraz południu.
Wiatr umiarkowany i dość silny, na krańcach północnych i południowych w porywach do 50-60 km/h, wieczorem w rejonach podgórskich lokalnie do 80 km/h, z kierunków południowych. W górach zacznie wiać halny.
Czwartek, 18 stycznia
W czwartek czeka nas dynamiczna pogoda, dlatego prognozy na ten dzień są jeszcze niepewne i w kolejnych aktualizacjach mogą ulegać zmianom.
Na razie wygląda na to, że na zachodzie i północy będzie od -2℃ do 0℃ i w wielu miejscach sypnie śniegiem i to konkretnie, gdzieniegdzie do 5-10 cm. Im dalej na południe, tym cieplej, w rejonach podgórskich przejściowo od 7℃ do 10℃. Co więcej, nie zabraknie słońca i tylko lokalnie popada deszcz. Mocniej zacznie tam padać pod wieczór i wówczas gwałtownie się ochłodzi (poniżej 0℃), deszcz szybko przejdzie w śnieg i pojawią się groźne oblodzenia.
Wiatr umiarkowany, porywisty, w miejscowościach podgórskich początkowo silny halny do 80 km/h, zachodni i północny, w obszarze zalegania cieplejszego powietrza z kierunków południowych.
Piątek, 19 stycznia
W piątek zachmurzenie umiarkowane, czasami duże. Okresami niewykluczone są słabe, przelotne opady śniegu.
Zrobi się chłodniej. Na najcieplejszym zachodzie będzie 1℃, poza tym od -3℃ do 0℃.
Wiatr wiać ma umiarkowanie, porywiście, przeważnie z kierunków zachodnich.
Sobota-niedziela, 20-21 stycznia
Pod koniec tygodnia Polska dostanie się pod wpływ wyżu, dlatego w wielu regionach możemy liczyć na sporo rozpogodzeń i tylko miejscami, głównie na wschód od linii Wisły, poprószy śnieg.
Temperatura maksymalna wyniesie: w sobotę od -4/-3℃ na Pogórzu, -2/-1℃ na wschodzie, w Małopolsce i na Górnym Śląsku, 0℃ w centrum do 2-3℃ nad morzem, a w niedzielę od -4℃ do 0℃, jedynie na zachodzie i krańcach południowych na plusie, do 1-3℃.
Noce, w związku z pogodnym niebem, mogą przynosić większe spadki temperatury, gdzieniegdzie nawet poniżej -10℃.
Wiatr powieje słabo i umiarkowanie, z kierunków zachodnich, w niedzielę z tendencją do skręcania na południowy, co będzie zapowiedzią konkretnej odwilży w dalszej części trzeciej dekady stycznia.